Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Analiza kreditnog rizika u bankama". Rad ima 44 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 

SADRŽAJ

TOC \o "1-4" \h \z \u UVOD .....................................................................................................................          2

3.1.Principi i funkcije upravljanja kreditnim rizikom ........................................      20

3.1.1. Principi upravljanja kreditnim rizikom ...................................................     20

3.1.2. Funkcije upravljanja kreditnim rizikom ..................................................     20

o zajmotražiocu .......................................................................................         29

UVOD

Snažna ekspanzija investicionog bankarstva u savremenim uslovima bitno je uticala na širenje lepeze rizika kojima su banke izložene u svom poslovanju. Uprkos inovacijama u sektoru finansijskih usluga krajem prošlog i početkom ovog veka , kreditni rizik je još uvek glavni razlog nesolventnosti banaka. Objašnjenje za to treba tražiti u činjenici da se u savremenim uslovima preko 80% bilansa banke , generalno, odnosi na ovaj aspekt upravljanja bankarskim rizicima.

Kreditni rizik banke sastoji se u verovatnoći da kredit neće biti vraćen o roku dospeća. Ukoliko kredit ili deo kredita ne bude vraćen o roku banci, to za nju predstavlja gubitak koji se nadoknađuje iz sredstava rezervi ili na teret kapitala banke. Usled toga, svaka banka nastoji da minimizira gubitke po osnovu bankarskih kredita. U tu svrhu, vrši kreditnu analizu tražilaca kredita, koja ima za cilj da utvrdi kreditnu sposobnost tražilaca kredita i ustanovi stepen kreditnog rizika.

Prvi deo rada, posvećen je definisanju pojma rizika i neizvesnosti, kao i upoznavanju sa vrlo raširenom listom bankarskih rizika.

Naredno poglavlje odnosi se na sam kreditni rizik, njegovu definiciju i značaj u bankarskoj industriji. U ovom delu rada objašnjene su i komponente kreditnog rizika, odnosno njegovi podrizici, kao i najčešće korišćene metode pri merenju kreditnog rizika.

Treće poglavlje pruža uvid u međunarodnu regulativu u vidu Bazel standarda. Ova regulativa je doneta kako bi se izjednačili uslovi pod kojima banke posluju na globalnom tržištu. Bazel I je standardizovao praksu upravljanja rizicima unutar banke i praksu nadzora nad nacionalnim bankarskim sistemima. Međutim njegove slabosti uslovile su nastanak Novog Sporazuma - Bazela II, koji je koncipiran na ideji vodilji da se poveća osetljivost na rizik kod finansijskih organizacija. U ovom delu biće razmotrene nove smernice za upravljanje kreditnim rizikom kako to predlaže Novi Sporazum.

Poslednji deo rada, opisuje sam postupak kreditne analize u bankama. Najpre je izvršena podela kreditnog posla na četiri bazične usluge, od kojih se usluga odobravanja kredita izdvaja kao najbitnija sa aspekta smanjenja kreditnog rizika. Dalji prikaz kreditne analize bice uređen kroz četiri faze, prema aktivnostima koje realizuje kreditni referent u kreditnom procesu. Cilj ove četiri faze jeste da se utvrdi, postoji li i da li će i ubuduće postojati volja i sposobnost, odnosno mogućnost zajmotražioca, da otplaćuje odobreni kredit u skladu sa uslovima ugovora o kreditu, čime se kreditni rizik svodi na minimum. Ipak iako nepoželjan ishod, klasifikacija nekog od odobrenih kredita kao problematičnog je sastavni deo poslovnog života banke. Banke na to uvek računaju. Iz tog razloga na kraju ovog dela dali smo poseban osvrt na problematične kredite i značaj njihovog ranog otkrivanja.

 

OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.    www.maturskiradovi.net

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!